fbpixel
Specialista na levné volání s tradicí již od roku 2002

Co je to Skype?

21.06.2011

Skype (vyslov "skajp") je známá možnost, jak volat přes Internet. Je však natolik svá a specifická, že se dá říci, že kolik má výhod, tolik má také nevýhod. Skype je program pro telefonování přes Internet, vyvinutý estonskými programátory (a hackery) zhruba před šesti lety. Umožňuje hovory přes Internet úplně zdarma s využitím malého prográmku stejného jména; tento prográmek se nejčastěji používá na počítači, ale bývá zabudovaný i v některých telefonních přístrojích. Hlavním principem volání přes Skype je, že si voláte s jiným uživatelem, který má také Skype; hovory „Skype-Skype“ jsou pak zcela zdarma, oba uživatelé mohou být na kterémkoli místě na zeměkouli (stačí, když jsou připojeni k internetu) a hovor je poměrně kvalitní.
Nyní však nastupují nevýhody. S instalací Skype nedostanete běžné (mezinárodní) telefonní číslo, takže volání ze Skype do jiných sítí (mobilních, do jiných internetových operátorů) není tak jednoduché (i když je možné s jakýmsi placeným rozšířením programu), a právě tak i naopak. Skype je označován za proprietární systém, tedy „zcela svůj“, není v souladu s uznávanými standardy a samozřejmě se s nimi hůře domluví.
Vzhledem k tomu, že Skype je prográmek zdarma, nedostanete k němu žádnou podporu – pokud něco zlobí, „není komu zavolat“. Existuje spousta zpráv o bezdůvodném zablokování účtů Skype bez možnosti se „dovolat spravedlnosti“ – není komu, není jak. Skype neposkytuje možnosti tísňového volání. Vzhledem k tomu, že do software od Skype nikdo nevidí, není vůbec jasné, zda Váš hovor je či není odposloucháván. Jednou z nejhorších a velmi často kritizovaných vlastností Skype je ta, že Skype si – bez Vašeho svolení a informování Vás – umí udělat z Vašeho počítače „ústřednu“ a pak přes něj spojuje a „tahá“ desítky či stovky hovorů z celého světa najednou (jak poznal autor těchto řádků na vlastní kůži). Vzhledem k tomu, že Skype je další otevřené okénko do Vašeho počítače, zvyšuje se možnost jeho nákazy viry či jinými útočníky.
Dá se tedy říci, že Skype je výborná „studentská“ volba – tam, kde si potřebujete pokecat s kamarádem či kamarádkou na druhém konci světa a otázky bezpečnosti či soukromí Vás zase až tak netrápí. Jsme však názoru, že pro seriózní osobní a zejména firemní použití to je velice nevhodný prostředek, který zejména u Vašich obchodních partnerů může způsobit povážlivé snížení Vaší důvěryhodnosti.

Online zákaznická podpora

Novinky

01.07.
2018

Výpadek dobíjení kreditu přes PayU

1. 7. nastal výpadek dobíjení kreditu pomocí platební brány PayU. Dobíjení přímo převodem na náš účet bylo funkční,...

02.05.
2018

Nové datové balíčky

Rozšiřujeme nabídku mobilních datových balíčků. Nově jsou v nabídce balíčky 25 MB, 2 GB a 5 GB na měsíc. A...

Další aktuality

Proč zvolit FAYN

  • Nabízíme klasické mobilní i pevné volání
  • Doma či v práci voláte nejlevněji (VoIP), v terénu pak stále výhodně přes GSM
  • Každý se dovolá vám, vy se dovoláte všem
  • Levné ceny volání nebo volání zdarma
Další informace

Co je VoIP

Využijte své internetové připojení k telefonování a začněte tak volat za bezkonkurenčně nízké ceny. Internetové telefonování (VoIP) je plnohodnotnou náhradou klasické pevné linky, hodí se i pro mobilní telefony. U klasické pevné linky se hlas přenáší "po drátech", zatímco u internetové telefonie putuje hlas po internetu. Jediné, co pro volání potřebujete, je telefon, který volání umožní.


Více o VoIP