K volání přes internet potřebujete připojení k internetu. Dále telefonní přístroj, počítač, chytrý mobil, tablet nebo notebook. Pokud zvolíte telefonní přístroj, nepoznáte rozdíl oproti klasické pevné lince. Počítače a chytré mobily nabízejí i něco navíc. 

Jak rychlý Internet pro VoIP?

VoIP telefonování můžete využívat všude tam, kde jste připojeni k internetu. Forma připojení není důležitá, můžete odebírat Internet přes kabel (kabelová televize, DSL) nebo bezdrátově (Wi-Fi, 4G/5G sítě), důležitá je jen rychlost a kvalita připojení.

Aby byl hovor kvalitní, rychlost připojení by neměla klesnout pod 1 Mb/s v upload i download směru. Rychlost svého stávajícího internetového připojení si můžete změřit např. zde. (další parametry připojení - ping by měl být maximálně do 50 ms a ztrátovostí do 1 % paketů). 

Jaký telefonní přístroj pro VoIP?

K internetu pak musíte připojit zařízení, pomocí kterého budete telefonovat. Nabízí se několik variant, vyberte si tu svoji:

 1. Chci úplně nové zařízení

  V tomto případě doporučujeme zakoupit IP telefon z naší nabídky. Nabízíme IP telefony stolní nebo bezdrátové. IP telefon vizuálně připomíná telefony klasické pevné linky a po připojení k internetu se stejně tak chová: je stále v pohotovosti k volání i přijímání hovorů a pochopitelně funguje zcela nezávisle na jakémkoli počítači. Takový telefon vám dodáme nastavený, stačí připojit kabelem a volat. 

 2. Chci používat svůj starý klasický telefon

  Pokud chcete k volání přes Internet užít starší přístroj z pevné linky, stačí jej napojit na tzv. VoIP bránu. Ta se postará o komunikaci mezi přístrojem a internetovým připojením. Stejně jako IP telefon, ani VoIP brána nepotřebuje ke své funkci zapnutý počítač.

 3. Chci VoIP v mobilu

  Telefonování přes Internet lze zprovoznit i v mobilu. Stačí k tomu chytrý mobilní telefon, tzv. smartphone, který má integrovaný tzv. SIP klient nebo musí mít možnost externí SIP klient nainstalovat. Více o VoIP v mobilu.

 4. Chci používat VoIP v počítači

  Volat přes Internet lze i z počítače skrze speciální program, tzv. softwarový telefon. Pro tyto účely nabízíme bezplatný softwarový telefon X-Lite (ZIP, 11,6 MB) s jednoduchým nastavením. Tento způsob volání je jedinou variantou VoIP, která vyžaduje při volání zapnutý počítač, sluchátka s mikrofonem a alespoň minimální počítačovou gramotnost. X-Lite si můžete stáhnout již částečně předkonfigurovaný níže.