fbpixel
Specialista na levné volání s tradicí již od roku 2002

Co je to Skype?

21.06.2011

Skype (vyslov "skajp") je známá možnost, jak volat přes Internet. Je však natolik svá a specifická, že se dá říci, že kolik má výhod, tolik má také nevýhod. Skype je program pro telefonování přes Internet, vyvinutý estonskými programátory (a hackery) zhruba před šesti lety. Umožňuje hovory přes Internet úplně zdarma s využitím malého prográmku stejného jména; tento prográmek se nejčastěji používá na počítači, ale bývá zabudovaný i v některých telefonních přístrojích. Hlavním principem volání přes Skype je, že si voláte s jiným uživatelem, který má také Skype; hovory „Skype-Skype“ jsou pak zcela zdarma, oba uživatelé mohou být na kterémkoli místě na zeměkouli (stačí, když jsou připojeni k internetu) a hovor je poměrně kvalitní.
Nyní však nastupují nevýhody. S instalací Skype nedostanete běžné (mezinárodní) telefonní číslo, takže volání ze Skype do jiných sítí (mobilních, do jiných internetových operátorů) není tak jednoduché (i když je možné s jakýmsi placeným rozšířením programu), a právě tak i naopak. Skype je označován za proprietární systém, tedy „zcela svůj“, není v souladu s uznávanými standardy a samozřejmě se s nimi hůře domluví.
Vzhledem k tomu, že Skype je prográmek zdarma, nedostanete k němu žádnou podporu – pokud něco zlobí, „není komu zavolat“. Existuje spousta zpráv o bezdůvodném zablokování účtů Skype bez možnosti se „dovolat spravedlnosti“ – není komu, není jak. Skype neposkytuje možnosti tísňového volání. Vzhledem k tomu, že do software od Skype nikdo nevidí, není vůbec jasné, zda Váš hovor je či není odposloucháván. Jednou z nejhorších a velmi často kritizovaných vlastností Skype je ta, že Skype si – bez Vašeho svolení a informování Vás – umí udělat z Vašeho počítače „ústřednu“ a pak přes něj spojuje a „tahá“ desítky či stovky hovorů z celého světa najednou (jak poznal autor těchto řádků na vlastní kůži). Vzhledem k tomu, že Skype je další otevřené okénko do Vašeho počítače, zvyšuje se možnost jeho nákazy viry či jinými útočníky.
Dá se tedy říci, že Skype je výborná „studentská“ volba – tam, kde si potřebujete pokecat s kamarádem či kamarádkou na druhém konci světa a otázky bezpečnosti či soukromí Vás zase až tak netrápí. Jsme však názoru, že pro seriózní osobní a zejména firemní použití to je velice nevhodný prostředek, který zejména u Vašich obchodních partnerů může způsobit povážlivé snížení Vaší důvěryhodnosti.

Online zákaznická podpora

Novinky

31.07.
2019

Převzetí části zákazníků od společnosti Axfone a dohoda o spolupráci

Axfone k prvnímu září postoupí své koncové a menší velkoobchodní zákazníky společnosti FAYN. Obě společnosti dále...

20.05.
2019

Snižujeme ceny datových balíčků

Nastavili jsme nižší ceny balíčků 500 MB, 1 GB a 5 GB. Aktuálně jsme u všech našich mobilních tarifů...

Další aktuality

Proč zvolit FAYN

  • Nabízíme klasické mobilní i pevné volání
  • Doma či v práci voláte nejlevněji (VoIP), v terénu pak stále výhodně přes GSM
  • Každý se dovolá vám, vy se dovoláte všem
  • Levné ceny volání nebo volání zdarma
  • Umíme i stabilní a rychlý pevný internet
Další informace

Co je VoIP

Využijte své internetové připojení k telefonování a začněte tak volat za bezkonkurenčně nízké ceny. Internetové telefonování (VoIP) je plnohodnotnou náhradou klasické pevné linky, hodí se i pro mobilní telefony.

U klasické pevné linky se hlas přenáší "po drátech", zatímco u internetové telefonie putuje hlas po internetu. Jediné, co pro volání potřebujete, je telefon, který volání umožní.


Více o VoIP
neomezené volání levně